Action Office, czyli jak powstały nowoczesne open space’y?

Action Office, czyli jak powstały nowoczesne open space’y?

Powojenny rozwój teorii zarządzania przyniósł próbę skonstruowania modelu, który zharmonizowałby indywidualne cele pracowników z ekonomicznymi celami przedsiębiorstwa, stworzenia organizacji efektywnej i humanistycznej zarazem. Rozkwit tego kierunku teoretycznego, zwanego szkołą behawioralną, przypadł na lata 50. i 60. Przyniósł on pojawienie się nowej koncepcji biura – powstanie Action Office.

Koncepcja ta została opracowana w firmie Herman Miller w 1965 roku przez Roberta Propsta [1]. Pierwszy system Action Office został wprowadzony na rynek w 1968 roku. Składał się on z połączonych biurek, ścianek i innych elementów stanowiących gotowe moduły. Owe moduły mogły być w dowolny sposób przestawiane i rekombinowane, a przez to na bieżąco dostosowywane do zmieniających się potrzeb organizacji. Ich zastosowanie pozwalało również na efektywne gospodarowanie dostępną przestrzenią.

Propst zakładał, że Action Office (office cubicle) przyczyni się do wzrostu produktywności. Jego elementy były zaprojektowane w ten sposób, że umożliwiały dostosowanie poszczególnych elementów modułu do potrzeb danego pracownika. Miało to pozwalać na przykład na zmianę wysokości blatów i umożliwiać w ten sposób pracę na stojąco, co z kolei miało poprawiać krążenie i wpływać korzystanie na zdrowie. Niestety piękny sen projektanta Action Office o wygodnym i przyczyniającym się do zwiększenia produktywności biurze stał się koszmarem milionów pracowników na całym świecie.

System Propsta nie był zaprojektowany z myślą o tym, aby pozwalać na pomieszczenie jak największej liczby pracowników na jak najmniejszej powierzchni. W założeniu miał pozwalać na dostosowywanie stanowiska pracy do potrzeb poszczególnych osób. W praktyce tej możliwości na ogół nie wykorzystywano. Z biegiem lat Action Office stało się swoją karykaturą czy raczej „monolitycznym szaleństwem”, jak je nazwał sam Propst w 2000 roku. W 1989 roku ów świat biurowych boksów wielkiej korporacji stał się scenerią przygód komiksowej postaci Dilberta.[2] Przyczyniła się ona do umocnienia pewnego szczególnego stereotypu biura – dziś większość ludzi proszonych, żeby opisali biuro, kreślą obraz mniej lub bardziej przypominający biuro Dilberta (Becker 2004).

By Original uploader was Newell Post at en.wikipedia - Transferred from en.wikipedia; transferred to Commons by User:SchuminWeb using CommonsHelper., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18757525

[1] www.hermanmiller.com/actionoffice
[2] http://www.unitedmedia.com/comics/dilbert/news_and_history/html/about_scott_adams.html

Karolina J. Dudek

poczta@karolinadudek.eu
No Comments

Post a Comment